Ti kérdeztétek: Vízelvonó szerek a kozmetikumokban?
2018-01-06
Címkék: Ti kérdeztétek, ti kérdeztétek, háttér információk, általános információk, vízelvonó szerek, ismeretek, információ forrás
Kategóriák:
Egy kedves kliensünk hívott január másodikán. A BÚÉK utáni második szava az volt, hogy a vevője vízelvonó szerként azonosította saját készítésű kozmetikumának egyik komponensét. Profi alapanyagokkal dolgozott, általunk tervezett receptek alapján, és még soha senki sem panaszkodott arról, hogy ez a kence szárította volna a bőrét. Sőt! A visszajelzései kiválóak. Akkor mégis hogy történhet ilyesmi? Mit keres a vízelvonó szer a kozmetikumban?
Az a bizonyos…
…vízelvonószer a nátrium poliakrilát volt. „Tényleg vízelvonószer” mondta a kliens, „hiszen ebből vannak azok a golyócskák is, amik úgy megduzzadnak, amikor vízbe teszed őket. Tudod, virágföld helyett is használják őket”. És én csak bólogatni tudtam. Valóban vannak ilyen golyócskák, valóban ebből az anyagból vannak. Persze a növények is tudnak vizet felszívni belőlük, hiszen egyébként nem lennének jók táptalajnak. De azért az egy elég látványos folyamat, ahogy a vízbe téve a kis műanyag golyócskák méretük százszorosára duzzadnak, hogy valami puha, zselészerű állagú anyagként megtöltsék az átlátszó virágvázát. Kétségtelenül vízelvonószerek. De akkor mit keresnek a kozmetikumban. Vagy mégsem vízelvonószerek, és a kémia-fizika megint valami trükköt produkált?Tájékozódás az internetről
Vevőként, és eladóként is beleesünk abba a hibába, hogy az internetről tájékozódunk. Többnyire azt hisszük, hogy a magukat megbízhatónak kikiáltó oldalakon lévő információ igaz, vagy legalábbis megalapozott. Így – bár gyakran nagyon sok energiát fektetünk egy-egy kozmetikai alapanyag megbízhatóságának vizsgálatába, mégis – gyakran előfordul, hogy hibás, vagy nem kellő mértékben megalapozott ítéleteket hozunk. Ezeket gyakran a tapasztalatunk ellenére is elhisszük. Nagyon kevés forrás van a neten, ami tényleg megbízható információt tartalmaz a kozmetikai alapanyagokról.- A természetes alapanyagok jótékony hatásait a netes szövegek általában értékükön jóval felül magasztalják.
- Gyakran olyan alapanyagokat is természetesnek tüntetnek fel, amik semmilyen szempontból nem azok (lásd még „kókuszvajból előállított” tenzidek és emulgeátorok).
- Az is nagyon gyakran előfordul, hogy bizonyos anyagokat érdemtelenül a „veszélyes” vagy „kerüld el” kategóriákba sorolnak.