Feljavított kencék: Hogyan javítsd fel a kencéidet gazdaságosan? – 2. rész

Feljavított kencék: Hogyan javítsd fel a kencéidet gazdaságosan? – 2. rész

2019-08-12

Dr. Torma Viktória

Címkék: házi készítésű kozmetikumok, házi kencék, Feljavított kencék, Feljavított kencék

Kategóriák:


Többen kifogásoltátok, hogy a hatóanyagok, amiket a kencék feljavítására ajánlok drágák, és csak pár csepp kell belőlük, a többivel nem tudtok mit kezdeni. Íme tehát egy „bevásárlólista”, ami a kencék feljavításához legszükségesebb alapanyagokat tartalmazza. Mivel ezeket az alapanyagokat sok helyre tudjuk majd használni, ezért ezek el fognak fogyni belátható időn belül, így a kencéid feljavításának költsége tényleg minimális lesz. Ebben a fejezetben a gyógynövénykivonatok készítéséhez szükséges alapanyagokat (illetve magukat a fontos kivonatokat) foglaltam össze. A kivonószerek vannak elől, de a kivonatokat megtalálod a cikk második felében.

Gyógynövénykivonó szerek

Noha mi otthon már nem szoktunk hozzá a gyógynövénykivonatok készítéséhez, mégis ideírok néhány kivonó trükköt, mert gyorsak, és nagyon könnyű velük speciális bajokra hatékony kence-feljavító adalékokat csinálni belőlük. Csak belekeversz a kedvenc krémedbe egy kiskanálnyi körömvirág-tinktúrát, és kész is az ekcémára vagy sebekre hatékony kenőcs. Ezek az anyagok amúgy is hasznosak, jó, ha van belőlük elég a háztartásodban. A kivonószerek típusai:
  1. Alkohol Alkoholból nagyon sokfélét lehet kapni a boltokban vagy a gyógyszertárakban. Kaphatsz 96%-ost, vagy 70%-ost (főleg a gyógyszertárban), de 40%-os alkoholokat (vodka, vagy egyéb tömény italok) a szupermarketben is találhatók. Ezen kívül vehetsz (főleg lemosáshoz, fertőtlenítéshez) denaturált alkoholokat is (pl. Alkonek). Ezek azonban kozmetikai célra alkalmatlanok. Szerintem kivonószernek a legjobb ár-érték arányú alkoholt a Dragonspice.de áruház ajánlja (Kosmetische Basiswasser), ami 96%-os denaturált szeszt árul. De ebben a készítményben a denaturáló szer nem valami mérgező anyag, hanem a kozmetikailag hasznos panthenol (B5 vitamin), és valamennyi illat, hogy az alkohol szagát némileg enyhítse. Emiatt kozmetikai célra jól használható, legyen az kozmetikum adalék, vagy tinktúra kivonószere.
  2. Glicerin Ami alkoholban kioldódik, az glicerinben is kioldódik. Nehezebb kezelni, mert nagyobb a viszkozitása, mégis gyakran jobb használni, mint az alkoholt. Míg alkoholos kivonatból max. 5%-ot használhatunk a kencékben, addig glicerinből szükség esetén 8-10 % is elfér. A glicerines kivonatokat kis melegítéssel kell leszűrni, így a viszkozitása nem zavarja a folyamatot.
  3. Víz A hideg vizes kivonatok a legritkább esetben működnek szobahőmérsékleten. Ezzel inkább teaként készülnek, azaz forró vízzel oldjuk ki a gyógynövényekből a hatóanyagokat. egyszerűen, gyorsan elkészíthető kivonat. ha el szeretnéd tenni hosszabb időre, mindenképp tegyél bele tartósítószert.
  4. Kivonószerként használhatod még a fentiek keverékét is... Glicerin-víz-alkohol 1:1:1 arányú keverékét. ez magában hordozza mindhárom kivonószer előnyeit a hátrányaik nélkül. kencékbe akár 15-20%-ban is használható.

Fontos gyógynövény kivonatok

Nagyon sokféle gyógynövény kivonatot használhatunk a kozmetikában, mindegyiknek megvan a saját szerepe. Mégis, van néhány, amit túlságosan gyakran használunk ahhoz, hogy mindig legyen a polcodon, és sokszor használhasd a kozmetikumaid feljavítójaként.
  1. Körömvirág-olaj Hámosító tulajdonságú olaj. Magadnak is elkészítheted (csak sütsd ki a körömvirágszirmokat bármilyen olajban), de meg is veheted a webshopokban. Regeneráló, antioxidáns hatású. Akár minden kencébe teheted feljavítónak.
  2. Sárgarépa olaj A sárgarépa olaj egy narancssárga színű olaj, ami hatóanyagként főként karotint tartalmaz. Otthon könnyebb elkészíteni a pirospaprika olajos kivonataként, mint sárgarépából. Antioxidáns, napvédő, regeneráló olaj. akár minden kencének lehet alkatrésze, de főleg a nappali krémünket okos vele felturbósítani. Adagja 1-5%.
  3. Aloé kivonat (por) Az aloé kivonat összehúz nyugtat és regenerál. Csodálatos növényi kivonat. Manapság minden formában kapható. Legtöményebb változata az aloé por, ami a kivonat porlasztva szárított verziója. 200x-os töménységben árulják, azaz az adagja krémenként 0,5%.
  4. Virágvizek (pl. hársfa virágvíz) A virágvizek általában nem elég erős hatóanyagok, hogy a feljavított kencékben elég jó hatásfokkal működjenek. Mégis, néha nem probléma, ha egy-egy jól kiválasztott virágvizet is hozzákeverünk a kencénkhez (vagy önmagában használjuk tonikként, lemosóként, esetleg extra hatóanyagként. Használjuk a rózsavizet összehúzónak és bőrszépítőnek, a hársfa virágvizet hidratálónak, a hammamelis vizet összehúzónak, a neroli vizet hidratálónak, a búzavirág vizet pedig szemránckrémek feljavítójaként.
  5. Ázsiai gázló (centella asiatica) kivonat Az ázsiai gázló kivonat nagyon széles körben használható kozmetikai hatóanyag. Ránctalanító, kollagéntermelést támogató, bőr rugalmasságát növelő hatása miatt értékes adaléka lehet nagyon sok felturbózott kencének.
  6. Kozmetikai Szépítő Kivonat (hársfa, zsúrló, hibiszkusz, fekete nadálytő, martilapu, szederlevél, orbáncfű) Ilyen kivonatot nem kapsz semmilyen boltban, de magadnak könnyen elkészítheted. Csak vedd meg ezt a hétféle gyógynövényt a Herbáriában, keverd össze őket egy nagy tálban. Használhatod belsőleg teában (nagyon jó frissítő tea lesz belőle, főleg, ha egy kevés fodormenta levelet is adagolsz hozzá), de e keverék egy kis részéből készíthetsz tinktúrát, vagy Glicerin-alkohol-víz elegyben készült kivonatot. Nagyon értékes, sokáig elálló gyógynövény kivonat, melynek hidratáló antioxidáns, bőrerősítő, rugalmasító és hámosító hatása van.
A rovat következő részében folytatom a felsorolást az illóolajokkal, és a maradék hatóanyagokkal.

« Ugrás az összes blogbejegyzéshez

Tartsuk a kapcsolatot!

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy mindig naprakész légy!


Írj nekünk, ha kérdésed van!