Feliratok és valóság
2024-07-15
Címkék: TID
Kategóriák: hobbi kencekészítőknek, vállalkozóknak
A kozmetikumokon lévő szöveg nem feltétlenül teljesen fedi a valóságot. Ez nem azt jelenti, hogy a rajta lévő állítások nem igazak. Ezek törvény szerint csak a valóságot tartalmazó mondatok lehetnek, és minden egyes kijelentést a TID-ben (a termékinformációs dokumentumban) igazolni kell. Mégis: a címkeszöveg nem teljesen fejti ki az igazság minden részletét.
Vegyük példának a C vitamin szérumokat. A C vitamin egy olyan anyag, ami a kémia és a bőr szerkezetének törvényei miatt egyszerűen nem szívódik be a bőrbe. Viszont az emberek a leghatékonyabb vitaminok egyikének gondolják.
Persze a C vitaminnak vannak felszívódóbb formái, és ezek működnek is, csak annyira drágák, hogy a gyártók gazdaságossági okokból nem tudják beletenni a hatásos mennyiséget ezekből az anyagokból. Viszont minden hatás, amit a C vitamintól várunk más anyagokkal is megteremthető. A niacinamid például antioxidáns, halványító hatású és faggyúszabályozó anyag. De olyan C vitamin szérumot is láttam már, ahol anti-aging peptidekkel helyettesítették a C vitamin nem létező hatását.
Hiába hát a szérumban 10-15-vagy akár 30% C vitamin, annak hatása nem fokozódik, vagy nem ettől fokozódik. Hanem a többi anyagtól amit a krémbe tesznek.
És ehhez hasonlóan: a csipkebogyóval, körömvirággal és kamillával (nem is beszélve a hialuronsavról) eladott kozmetikumok nagy részében a hatóanyag nem ugyanaz, mint ami a kozmetikum címkéjén a legnagyobb képpel szerepel. a kence nagyon sokszor megcsinálja azt, amit várunk tőle, csak nem az ígért hatóanyagokkal.
Ezért is lenne fontos, hogy értsd az összetevők listáját. Hogy tudd, mi a hatásos hatóanyag a kozmetikumban, és pontosan milyen hatást várhatsz tőle. Hogy tudatos legyél arról, hogy a csipkebogyóval eladott krémek teljesen másfajta működési mechanizmussal is dolgozhatnak, attól függően, hogy a hatást valóban a vadrózsa termése, vagy valami más anyagtól várod.