Az olajos kivonatok
2017-02-25
Címkék: Hasznos tanácsok, házi készítésű kozmetikumok, olaj, kivonatok, hatóanyagok
Kategóriák:
Az olajos kivonatok világa általában ingoványosabb terület a kozmetikumkészítők számára, mint a vizes fázisba való társaiké. Noha hatékonyságukat talán semmi nem múlja felül, mégis, mivel olajos kivonatot nehezebb készíteni és drágább is, ezért sokkal kevesebb készül belőle otthon, mint amit a felhasználás indokolna. A másik hiba, amit a kozmetikumkészítők el szoktak követni, hogy a nem megfelelő növény olajos kivonatot használnak a zsíros kozmetikumokba. Láttam már olyan aloés ajakápolót, amiben olajos aloé kivonatot alkalmaztak hatóanyagként. Az aloé bőrápoló hatóanyagai azonban nem oldódnak olajokban, ahogy sok más növényé sem, így ezek kivonatát a kozmetikumba tenni fölösleges. A cikksorozat első részében a vizes fázisú kivonatok készítését vettem sorra. A mostani cikkben az olajos macerátumok készítésének titkairól mesélek. A cikksorozat következő - harmadik részében a webshopokban található kivonatok kiválasztásának szempontjait mutatom majd be.
Olajos kivonatok fajtái
Az olajos kivonatokat nagyon sokféleképpen csoportosíthatjuk. Számomra azonban a legjobban tetsző módszer az, hogy a kivonó olaj fajtája alapján állítom őket hadrendbe. Ebből a szempontból én háromféle, egymástól tulajdonságaiban nagyon különböző kivonattípust különböztetek meg:- Ha frakcionált kókuszolajat, vagy más emollient hatású anyagot (pl. coco-caprylate-ot, vagy squalane-t) használsz kivonószerként, akkor az ilyen kivonat kozmetikai tulajdonságait nagyrészt a kivont hatóanyag fogja meghatározni. Az ilyen kivonatok jól használhatók zsíros bőrre szánt készítményekben, és olajos szérumokban is. Gyorsan felszívódnak, védik a bőrt és hatóanyagtartalmuk meglehetősen magas lehet.
- Ha finomított, és omega-9 vagy omega-6 zsírsavakban gazdag olajokat választasz kivonószerként, akkor a kivonószer tulajdonságai már erősen beleszólnak a kivonat tulajdonságaiba. Napraforgóolajos kivonatok bizony nehezen felszívódó sajátságot adnak egy kivonatnak, míg a szőlőmagolajtól könnyű, gyorsan felszívódó, ámde borsos árú kivonatot kaphatunk. Az ilyen olajok általában nehezen avasodnak (minél jobban finomítottak, annál nehezebben), így a kivonataik tartósak, megromlásuktól nem kell tartanunk.
- Ha az olajok kísérő anyagait tartalmazó, nagyrészt finomítatlan olajokban készíted a kivonataidat, akkor azokat gyorsan fel kell használnod, rövid szavatossági idejű krémekbe. Ezek a kivonatok gazdagok, és sérülékenyek. Használatukat csak akkor javaslom, ha valamiért nagyon sok hatóanyagot kell belezsúfolni egy krém zsíros fázisába.
Olajos kivonatok készítése
Már az elkészítésükben is lehet némi különbség. Ahhoz, hogy ezt megértsd, először tekintd át a kivonatkészítés két fő módszerét:- A lassú, hideg módszer azt jelenti, hogy a gyógynövényeket hidegen beleteszed az olajba, és ott két-három hétig állni hagyod őket. Ezt minden növénnyel elvégezheted. A meleg nem roncsolja a növények hatóanyagait, hiszen szobahőmérsékleten dolgozol. A kivonat lassan, természetesen készül, minden hatóanyag egyöntetű kioldódásával. Ha a néhány hetes állás után úgy ítéled meg, hogy töményebb kivonatot szeretnél, akkor csak cseréld friss növényre a kiázott részeket, és folytasd a kivonást. Így készül a kamilla illatú kamilla kivonat, vagy a vérvörös orbáncfű macerátum is.
- A gyors, meleg módszer során a növényeket beletesszük az olajba, és a sütőben, vagy bármely más melegítő eszközben 80-100 fokra hevítjük. Ilyenkor nagyon gyorsan, páróra leforgása alatt kész kivonatot készíthetünk. Ilyen kivonatot érdemes készíteni fűszerporokból, vagy gyökerek frissen őrölt poraiból is.